Primary Advertiser

המסך המושלם? בדקנו את הטלוויזיה החדשה של LG

עודכן לאחרונה: 21.11.2021 / 11:08

חברת LG השיקה את סדרת המסכים החדשה לשנת 2021, ועמה גם בשורה: ה-C1 בגודל 48 אינץ' שמגיעה במחיר הזול ביותר שהיה עד כה לטלוויזיה עם פאנל מסוג OLED שנחשב למוביל בתחום. אז האם מדובר במסך המושלם או שהוא לוקה בחסר? עמית לגו בדק וחזר עם מסקנות

oled c1. LG,
oled c1/LG

בשנים האחרונות, החידושים בעולם הטלוויזיות הולכים ופוחתים. אירועי ההכרזה שדיברו על פריצות דרך הוחלפו בהודעות על מעבד חדש, תוכנה מעודכנת ושיפורים קלים בייצור הטכנולוגיה. לכן, ביקורת על טלוויזיה חדשה היא דבר שאינו פשוט, שכן, מה כבר אוכל להעביר אליכם הקוראים שטרם כבר שמעתם על טלוויזיות ה-OLED של LG. בדיוק כאן נכנסת סדרת ה-C1 החדשה, המחליפה את סדרת ה-CX של השנה שעברה. בסדרה ניתן למצוא מנעד רחב של גדלים - הגדולה מביניהן היא 83 אינץ' ואילו הקטנה בחבורה, זו שנשלחה אליי, היא בגודל 48 אינץ'.

אחרי הליך תיאום קצר עם היבואן, טלוויזיית ה-C1 מצאה את עצמה בחדר השינה שלי. בחברה טענו שזה המסך המושלם לחדר השינה, בגודל 48 אינץ', אז חשבתי שלמען הביקורת, אנסה להיצמד לחוויה שהם רצו שאקבל. אך למען הסר ספק, מדובר בטלוויזיה נהדרת גם למי שגר בבית קטן (יש תל אביביים בקהל?) ולא רוצה לחסוך באיכות גם אם יש מגבלה לגודל המסך בסלון. מדובר במסך ה-OLED הקטן ביותר שהחברה הקוריאנית יצרה אי פעם, ומעבר לאיכות תמונה פנומנלית שעוד ארחיב עליה בהמשך, יש לה כמה טריקים מפתיעים במיוחד מתחת לשרוול, וכן, גם תג מחיר שיהיה לרבים קשה מאוד לעיכול.

יותר מכל מסך אחר שכתבתי עליו, זו הראשונה שבאמת גרמה לי לתפוס את הראש ולהיזכר במסך הטלוויזיה הראשון שלי אי שם לפני 15 שנים. זו הייתה טלוויזיית CRT ענקית ונטולת שלט בגודל 17 אינץ' עם רמקול מונו (יחיד), שחיברתי אליה קופסת מיתוג מעופשת, רק כדי שאוכל לראות יותר מכניסה אחת. דבר שישמע מגוחך לחלוטין לדור ה-Z היום. לכן, כש-LG הניחו על הספריה שלי מסך בעובי פחות משלושה מילימטרים (כחצי מעובי אייפון), החוויה הפכה מהר לסוריאליסטית - איך הטכנולוגיה התקדמה כל כך. כמובן שבחלקה התחתון, ה-C1 נמדדת בעובי של 4.7 סנטימטר על מנת לאכלס את החיבורים, החומרה והרמקולים, אולם זה לא מפחית לרגע מהאפקט.

למרות הגודל הפיזי הקטן שלה, הקו העיצובי שבו בחרה אל ג'י נשאר זהה לכלל המסכים בסדרה מהשנים הקודמות - וזה לא בהכרח דבר רע, להיפך. לדעתי מדובר באחת מהטלוויזיות המרשימות והיפות ביותר שניתן למצוא היום, שנייה אולי רק למסך הפריים של סמסונג. העיצוב של המתכת הכהה והמוברשת גורמת למסך להיראות אלגנטי ויוקרתי - בדיוק כפי שקיוויתי וציפיתי בהתאם לתג המחיר. החברה הקוריאנית מנצלת כבר זמן רב את יכולות טכנולוגיית ה-OLED על מנת לשמור על העובי המזערי, וזאת על ידי שילוב של שכבת זכוכית ושכבה נוספת של פיקסלים בלבד כשמאחוריה שכבת המסגרת מאלומיניום. היכולת לרתום את הטכנולוגיה ולייתר לחלוטין את השימוש באור אחורי מאפשרת לה לייצר את מסכי הטלוויזיה הדקים ביותר בעולם.

oled c1. LG,
עובי מזערי, ה-C1 של LG/LG

מוכנה לעתיד

ה-C1 כולל ארבעה חיבורי HDMI 2.1, המאפשרים לו להציג מקורות תצוגה שפועלים ב-4K 120 הרץ. מדובר בנתון שהיה שמור עד לאחרונה למסכי מחשב, אולם כעת, עם הזינוק המשמעותי בפופולריות של קונסולות משחק, אנחנו מתחילים לראות את הטכנולוגיה הזו מגיעה גם למסכי הטלוויזיה. החיבור, למעשה, מכין אותה לבוא העתיד, ואפילו להווה אם יש לכם בבית מחשב שניתן לשחק בו בנתונים כאלה. תוכלו למצוא כאן, מן הצפוי, גם את שאר החיבורים הסטנדרטיים: שלושה חיבורי USB, חיבור RF, חיבור לאנטנה, חיבור רשת וחיבור אופטי למערכות שמע.

למתחם LG לחצו כאן

תחנת כוח לגיימינג

זוכרים שאמרתי שיש ל-C1 כמה טריקים מתחת לשרוול? אז כאן הכל מתחיל. ה-C1 כוללת את כל התקנים הגדולים והחשובים בעולם הגיימינג, לרבות G-Sync של אנבידיה ו-FreeSync של AMD. שני התקנים האלה הם החשובים ביותר וגולת הכותרת כאן. לא אתעמק מדי בפרטים, אלא רק אומר שהתקנים, שהוכרזו כבר לפני כמה שנים, נחלמים בתופעת "קריעת המסך" שיש כשהטלוויזיה או מסך המחשב מנסים לטעון פריים חדש לפני שכרטיס המסך מסוגל ליצור אחד כזה - והם עושים זאת בצורה מעולה. חשוב לציין שגם טלוויזיית הדגל של סמסונג תומכת בתקן של אנבידיה, וכך גם סדרת ה-CX של LG מהשנה שעברה.

אז היכן החידושים האמיתיים בזירת הגיימינג, אתם בטח תוהים. ובכן, הטלוויזיה מאפשרת גיימינג בעד 120 פריימים לשנייה ב-4K וב-HDR, עם Input Delay (הדיליי מהרגע בו הקונסולה שולחת לפריים למסך ועד שהוא מוצג) נמוך במיוחד. כשמפעילים את ההגדרה החדשה בתפריט הגיימינג שבהגדרות המסך, אותו דיליי יכול לרדת לכ-10 מילישניות - נתון מדהים בהתחשב בכך שמדובר במסך טלוויזיה ולא מסך מחשב עם פאנל LED, שבדרך כלל מסוגל לאפשר זמן תגובה אפילו נמוך יותר. מדובר בנתון שיכול להשפיע באופן ניכר מאוד על חוויית הגיימינג, במיוחד במשחקים הדורשים תזוזה מהירה כמו משחקי יריות.

עם זאת, דווקא בגלל טכנולוגיית ה-OLED, יש פה גם חיסרון לא קטן, במיוחד עבור אנשים שמשחקים במשך שעות ארוכות. על אף הפיתוחים המשמעותיים שנעשו בפאנלים בשנים האחרונות, הסכנה לצריבה קבועה במסך עדיין מרחפת מעל. אני חוויתי זאת בעצמי עם מסך מסדרת ה-C לפני מספר שנים, וממה ששמעתי, התופעה קיימת גם היום, גם אם הסיכון פחת במעט. צריבה יכולה להופיע כאשר חלק מסוים במסך מציג את אותה התמונה במשך מספר שעות, כמו, לדוגמה, מפה או נתונים בחלק התחתון של המסך בעת משחק. אני אדגיש ואומר שמדובר בסיכון קטן, והוא לא אמור להשפיע עליכם אם תדאגו מדי כמה שעות להחליף ערוץ או מקור שידור.

oled c1. LG,
ה-C1 כוללת את כל התקנים הגדולים והחשובים בעולם הגיימינג/LG

תמונה מושלמת עם תוכנה מתקדמת

זה לא סוד שאני במשך שנים משבח את הפאנל של מסכי ה-OLED. אלו הן חד משמעית הטלוויזיות עם איכות התמונה הטובה ביותר וניגודיות כמעט אין סופית הודות לטכנולוגיה. ישנם חסרונות לא מועטים, אני מודה, אבל לדעתי, זה לגמרי מכפר עליהם. אל ג'י ספגה לא מעט ביקורת במשך השנים, וזו כמובן בגלל שהטכנולוגיה הייתה בחיתוליה. משתמשים התלוננו ללא הרף על צריבות במסך וכשלים בפאנל, כשכמות הפאנלים שנזרקו עוד בתהליך הייצור היה גבוה במיוחד. על רוב המכשולים, החברה הצליחה להתגבר, והודות ליעילות הגבוהה יותר בפס הייצור, המחירים ממשיכים לרדת משנה לשנה.

בשונה ממסכי LED רגילים, לכל פיקסל במסך OLED יש יכולת הארה משלו, כך שבמידה ורק אזור ספציפי במסך מואר, השאר יהיה שחור לחלוטין משום שהפיקסלים עצמם יהיו כבויים. החסרון לעומת מסכי LED הוא כמובן בעוצמת ההארה, במיוחד בתוכן HDR, אולם מנסיוני, גם בחדר יחסית מואר, הטלוויזיה הייתה בהירה מספיק.

אחרי שעות של בדיקת תוכן ב-4K HDR הודות לנטפליקס, אני יכול לומר באופן זהה את מה שאמרתי בביקורת שלי על ה-C9 לפני כשנתיים. טווח הצבעים של הטלוויזיה היה מדהים ואיכות התמונה פשוט מפילת לסת, כל פעם מחדש. הסצנה בה הדמות "אילבן" מהסדרה "דברים מוזרים" של נטפליקס מוצגת על גבי רקע שחור מראה כמה הטכנולוגיה הזו טובה בהרבה בכל הנוגע לאיכות תמונה מכל דבר אחר בשוק כרגע. תוכן SD ואפילו שידורי טלוויזיה ב-HD נראו טוב יותר מאי פעם. ללא ספק הרבה יותר טוב מכל מסך שעבר אצלי לביקורת. החל מהחדות וכלה בצבעים המצוינים שלא היו רווים מדי, סדרת ה-C שוב מציבה את הרף למה שהייתי מצפה ממסכי טלוויזיה אחרים.

ולבסוף, הגיע הזמן לדבר בקצרה על ממשק ה-WebOS. אם נתעלם לרגע מ-Android TV שבמסכי סוני, למשל, מדובר בממשק הטוב ביותר שאפשר למצוא היום בטלוויזיה מבחינת פונקציונליות. הוא כמעט זהה לגרסה הקודמת של הממשק (שעל פי החברה לא תתעדכן במסכים הישנים), ותומך באפליקציות הפופולריות ביותר בשוק שלנו, לרבות סלקום TV, פרטנר TV, יוטיוב, נטפליקס, אמזון ועוד. המעבד החדש מאפשר ניווט מעט מהיר יותר בין המסכים השונים ומרגישים זאת במיוחד כשמנסים להפעיל אפליקציה שהייתה סגורה לחלוטין. גם השלט קיבל שדרוג וסוף סוף הרבה פחות רגיש לתזוזות שמעלות את העכבר בממשק. הוא גם מאפשר לדבר אל העוזרת הקולית במסך בעברית, אם כי התכונה לא באמת הייתה שימושית במיוחד לדעתי. לשלט גם חיסרון עצום ובולט - כמעט רוב הכפתורים בחלקו התחתון לא רלוונטים לשוק הישראלי. שתי עוזרות קוליות של גוגל ואמזון ודיסני פלוס - כולם לא נתמכים בישראל. אפשר רק לקוות, אני מניח.

oled c1. LG,
תג מחיר התחלתי של 5,990 שקלים ל-48 אינץ' הוא עדיין לא קל לכל כיס/LG

אז האם היא באמת שווה את זה?

אני מברך את LG על ההצלחה בהורדה נוספת של מחירי טלוויזיות ה-OLED בישראל, אם כי תג מחיר התחלתי של 5,990 שקלים ל-48 אינץ' הוא עדיין לא קל לכל כיס. חשוב לציין שסדרת ה-A1 מביאה הרבה מהיתרונות של מסכי OLED במחיר נמוך יותר של 5,490 שקלים למסך בגודל 55 אינץ'. לשאלת השאלות, האם היא באמת שווה את זה, קשה לי מאוד לומר שלא. לדעתי, זו טלוויזיה שיכולה בקלות להישאר בסלון שלכם להרבה שנים. טווח השימושים בה והמוכנות שלה לתקנים העתידיים הופכים אותה לקלה מאוד להמלצה. מול מסכי ה-LED, היא מנצחת בקלות באיכות התמונה ובניגודיות, גם אם היא לא מצליחה להגיע לרמת הבהירות שלהן. אין ספק שיש לה חסרונות, אבל בשימוש נכון, לאנשים שלא מוכנים להתפשר על איכות התמונה וכעת רוצים גם לשלב גיימינג - זאת הבחירה הנכונה.

  • עוד באותו נושא:
  • lg

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully